Zabawy z przedszkolakiem

Przedszkolaki to dzieci o niezwykle chłonnych umysłach, pełne energii i chęci poznawania świata. Jednakże nauka w ich przypadku odbywa się w zupełnie inny sposób niż w przypadku starszych dzieci i dorosłych. Małe dzieci uczą się funkcjonowania świata, praw fizyki, a także życia społecznego głównie poprzez zabawę.

Przy wymyślaniu gier i zabaw dla dzieci powinniśmy mieć na uwadze kilka podstawowych rzeczy. Po pierwsze, gra powinna być możliwie jak najprostsza, a zasady jak najłatwiejsze do zastosowania i jak najbardziej przejrzyste. Dziecko powinno mieć jasno wytyczone reguły, gdyż wbrew temu, co może się wydawać czuje się wtedy pewniej. Z perspektywy rodzica również jest lepiej, kiedy jasno wytyczy się granice i dba o ich przestrzeganie.

Przestrzeń do zabawy powinna być bezpieczna po względem fizycznym, jak i pod kątem psychiki, emocji dziecka. Dziecko powinno czuć się w danym miejscu dobrze i pewnie. Nie powinno być w nim miejsca dla przedmiotów, które mogłyby skaleczyć czy zranić dziecko. Dlatego jeśli na przykład dziecko ma bawić się w trawie, należy dokładnie sprawdzić czy nie ma w niej ostrych przedmiotów takich jak np. odłamki szkła. To samo tyczy się zabawy w piaskownicy, co do której z kolei powinniśmy upewnić się, że zawiera regularnie wymieniany piasek. Co do zabaw na świeżym powietrzu, powinniśmy zawsze mieć przy sobie nawilżane chusteczki, aby w razie potrzeby wytrzeć dziecku rączki. Równie ważne jest jednak bezpieczeństwo i komfort psychiczny dziecka. Jeśli dziecko jest smutne w trakcie zabawy z ulubionym misiem i mówi, że misiowi jest gorąco, nie powinniśmy go wyśmiewać, tylko np. zaproponować chłodny napój dla nich obu i wymyślić chłodniejsze miejsce.

Jeśli chodzi o zabawki dla dzieci staraj się wybierać takie, których zastosowanie i użycie nie jest oczywiste, w celu rozwijania kreatywności dziecka. Obserwuj uważnie w jaki sposób dziecko się nimi bawi, zachęcaj do dalszego szukania nowych możliwych zastosowań, i wreszcie pokazuj swoje własne pomysły. Najlepiej w tym celu sprawdzają się klocki i wszelkiego rodzaju zabawki do piasku i wody.

Najlepsze zabawy dla dzieci to te, które umożliwiają ruch, rozwijają zdolności poznawcze, a także te, które można wykonywać z grupą dzieci.

Przykładem zabawy dla grupy dzieci jest zabawa w odgrywanie zwierząt. Można, choć nie trzeba, zgromadzić dużą ilość małych pluszowych zwierzątek i włożyć je do poszewki od poduszki. Dziecko, które zaczyna losuje zwierzątko i chowa je z powrotem do poszewki, podczas gdy reszta dzieci odwraca się i zamyka oczy. Następnie dziecko odgrywa rolę zwierzęcia, które wylosowało, bądź je opisuje. Zadaniem pozostałych dzieci jest zgadnąć co to za zwierzę. Dziecko, które zgadnie odgrywa następne zwierzę. Podobną zabawę można wykonywać w odniesieniu do zawodów albo określonych przedmiotów.

Kolejną grą, w którą można bawić się we dwójkę z dzieckiem, jak i w większej grupie jest gra w pamięć, zwana także odkrywaniem par. Należy kupić lub jeszcze lepiej przygotować kartki, np. z parami przedstawiającymi litery, liczby, kolory, zwierzęta, itp. Odsłaniać należy po dwie karty i odkładać odnalezione pary. Wygrywa ten, kto odsłoni najwięcej par.

Świetną zabawą dla większej grupki dzieci jest też zabawa w kaczuszki i gąskę. Wszystkie dzieci z wyjątkiem jednego siedzą w kółku. Wybrane dziecko chodzi wkoło nich i kładąc im rękę na ramieniu mówiąc “kaczuszka”. Kiedy wybierze jedno wypatrzone dziecko nazywa je “gąską”. Wtedy wybrane dziecko wstaje i goni poprzednią “gąskę” wkoło, z kolei jej zadaniem jest obkrążyć całe koło i usiąść na miejscu nowej “gąski”. Jeśli się to uda, nowa gąska powtarza zabawę.

Jeśli jesteś sam na sam ze swoim dzieckiem, np. przygotowujesz jedzenie w kuchni,  potrzebna ci sól, a solniczka leży bardzo blisko twojego dziecka, możesz zabawić się w “mam oko na”. Mówisz formułkę w rodzaju “mam oko na małą przezroczystą rzecz z metalową nakrętką”, zamykając na chwilę oczy albo patrząc w innym kierunku.

Wciągnij się w odrobinę zajęć manualnych z dzieckiem. Przygotujcie kukiełki, pacynki albo kartoniki do teatru cieni. Wymyślcie scenariusz bajki. W ten sposób urozmaicisz wieczorne opowiadanie bajek, rozwiniesz wyobraźnię dziecka. Jeśli nie masz wystarczająco czasu (a na pewno masz!), bądź nie masz przy sobie możesz nauczyć się układać dłonie w ten sposób, by rzucany przez nie cień przypominał różne zwierzęta. Zadaniem dziecka jest rzecz jasna rozpoznanie zwierzęcia. Jeśli mu się uda, to oznacza, że oboje odnieśliście sukces. Poniżej ściągawka, w wolnej chwili wystarczy się poduczyć kolejnych zwierząt.

Jeśli jesteście  w domu, dziecko na pewno ma mnóstwo zabawek, które możecie wykorzystać do wspólnej zabawy. Chłopcy przeważnie mają mnóstwo samochodzików, żołnierzyków czy robotów, dziewczynka pewnie lalki, przyrządy kosmetyczne albo kasę sklepową. Jeśli dotychczas dziecko bawiło się samo, dlaczego nie przełamać rutyny i nie spróbować bawić się razem, np. w wyścigi albo w sklep?

Prawdopodobnie pamiętasz zabawę w dzieciństwa polegającą na budowaniu bazy z koców, poduszek, kołder. Może warto pozwolić dziecku zbudować podobną, zwłaszcza jeśli ma towarzystwo w postaci rodzeństwa albo kolegów czy koleżanek.

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było czyste i schludne. Niestety praktyka życiowa uczy, że to właśnie dziecko brudne = dziecko szczęśliwe. Dlatego co jakiś czas pozwól się dziecku ubrudzić do woli, wyszaleć depcząc po błocie i kałużach, turlać się po trawie, umorusać kurzem. W tym celu przygotuj zestaw lub dwa ubrań, które przeznaczone będą specjalnie w tym celu. Dziecko poczuje, że nie tłamsisz jego potrzeby wyszalenia się, a dodatkowo będzie potrafiło lepiej rozgraniczyć, że są ubrania do przedszkola, do domu, na wyjście do miasta, odświętne i wreszcie do… brudnej zabawy.

To oczywiście tylko niektóre propozycje zabaw, które oczywiście do woli można zmodyfikować. Najważniejsze jest starać się spędzać jak najwięcej czasu ze swoim dzieckiem, faktycznie poświęcając mu ten czas. Nagroda przyjdzie na pewno, a będzie nią uśmiech dziecka, który będzie oznaczał dużo, dużo więcej niż tylko to, że dziecko jest zadowolone.

Tagi